Uwaga na oszustów
Wśród kilku sposobów wyłudzania pieniędzy od osób starszych jest tzw. metoda na „wnuczka”. Sprawcy tego typu oszustw usprawnili sobie skuteczność tej metody, która polega na tym, że:
Do osoby pokrzywdzonej, najczęściej starszej kobiety, na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, który wzbudzając zaufanie i sugerując, iż jest krewnym osoby do której dzwoni namawia ją do udzielenia krótkoterminowej pożyczki finansowej. W przypadku, gdy osoba nie daje wiary jego słowom i odmawia udzielenia pomocy, rozmówca rozłącza się. Po krótkiej chwili, do tej samej osoby dzwoni inny mężczyzna, który przedstawia się stopniem, imieniem i nazwiskiem i informuje, że jest policjantem wykonującym czynności służbowe związane z zasadzką na oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Oświadcza, że mężczyzna, który dzwonił przed chwilą, jest oszustem, a kobieta powinna współpracować z policją celem zatrzymania oszusta na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa i zgodzić się na udzielenie pożyczki, po czym przygotować pieniądze, następnie przekazać je osobie, która się zgłosi po ich odbiór. Na dowód prawdomówności, poleca swojej rozmówczyni wykonać połączenie na numer alarmowy 112, celem potwierdzenia tego faktu.
Osoba oszukiwana, zgodnie z instrukcją rzekomego policjanta wykonuje połączenie z telefonu stacjonarnego na numer 112, po czym nawiązuje połączenie z osobą podającą się za oficera dyżurnego policji. Osoba ta przekazuje telefon mężczyźnie – rzekomemu policjantowi, z którym pokrzywdzona rozmawiała chwilę wcześniej, tym samym uwiarygodniając się jako prawdziwy policjant i uspakajając osobę oszukiwaną.
Kolejnym krokiem jest ponowny telefon od rzekomego wnuczka do osoby pokrzywdzonej. Tym razem osoba podejmuje dialog i zgadza się na użyczenie pieniędzy. Następnie przebieg wypadków jest podobny jak w przypadku innych przestępstw dokonywanych tą metodą.
Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Przestrzegamy wszystkich przed tym „udoskonalonym” sposobem oszustwa . W przypadku tej metody bezpieczniej będzie osobiście zgłosić się do najbliższej jednostki policji i poinformować o zaistniałej próbie wyłudzenia pieniędzy, bądź zadzwonić na numer alarmowy 997 z telefonu komórkowego. Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.
Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
1. Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni),
2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny,
3. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
4. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ.