PIE(RW)SZY na przejściu w powiecie jędrzejowskim
Dziś na terenie miasta, jędrzejowscy policjanci włączyli się w kampanię „PIE(RW)SZY na przejściu” związaną ze zmianami w przepisach ruchu drogowego. Mundurowi pojawili się w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, informując o zmianach jakie zaszły w kodeksie drogowym od pierwszego czerwca.
Kampania PIE(RW)SZY na przejściu, związana jest z wejściem w życie kilku nowych przepisów, które przede wszystkim mają na celi zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach. W ramach kampanii policjanci ruchu drogowego czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców Jędrzejowa w rejonach przejść dla pieszych. Stróże prawa informowali również o nowych przepisach które weszły w życie w dniu dzisiejszym.
Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami pierwszeństwo przed pojazdem ma zarówno ten pieszy, który znajduje się na przejściu, jak również ten, który na nie wchodzi. Wyjątkiem są tylko tramwaje gdzie w sytuacja nie ulega zmianie. Prawo wciąż zobowiązuje kierowców zbliżających się do takich miejsc do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Ponadto dopuszczalna prędkość, z którą mogą się poruszać kierowcy jest taka sama przez całą dobę i wynosi 50 km/h. Kierowcy jadąc zarówno drogą ekspresową, jak i autostradą muszę również pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość. Jest ona liczona jako minimum połowa liczby określającej prędkość z jaką się porusza pojazd np. 100 km/h – odstęp min. 50 m.
Kampania, która dziś została rozpoczęta będzie miała swoją kontynuację.
Głównymi jej założeniami są:
- działania informacyjne dotyczące zmiany przepisów w ruchu pieszych,
- zwiększenie wiedzy i świadomości w zakresie aktualnych przepisów prawa dotyczących poruszania się pojazdów i pieszych na przejściach dla pieszych,
- propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wraz z ograniczeniem liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych,
- propagowanie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych,
- stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i współpracy społeczeństwa ze służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne.
Oprac.: MK
Źródło: KPP w Jędrzejowie/KWP w Kielcach