Quady
Quad to czterokołowy pojazd, który musi być nie tylko zarejestrowany, ale i kierująca nim osoba musi mieć odpowiednie uprawnienia.
Ten rodzaj pojazdu mechanicznego musi być rejestrowany jako pojazd samochodowy lub motorower (decyduje o tym jego pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć) tylko wtedy może poruszać się po drogach publicznych, a jego kierowca musi posiadać prawo jazdy.
-jako pojazd samochodowy: prawo jazdy kategorii B lub B1.
-jako motorower (pojemność silnika nie przekracza 50 cm3, a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) należy posiadać kartę motorowerową; obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a 18 rokiem życia.
Spełnienie w/w przepisów zezwala takimi pojazdami poruszać się po drogach publicznych. Brak rejestracji dopuszcza jazdę po bezdrożach, lecz przewiezienie pojazdu w takie miejsce musi odbywać się np. na lawecie. Kierowcy i pasażerowie tych pojazdów muszą posiadać kaski ochronne.
Motorower - to jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm3, lub niewielki silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW.
Jak pokazują doświadczenia z ubiegłych lat ulubionymi miejscami do jazdy quadami i motorami krosowymi są tereny leśne, do których często obowiązuje zakaz wjazdu. Należy pamiętać że zgodnie z przepisami ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny. Ponadto jeżeli obszar objęty jest ochroną specjalną np. rezerwat przyrody, park narodowy, krajobrazowy oraz obszar „Natura 2000”, na których to wprowadzono zakaz lub ograniczenie ruchu pojazdów, sprawca odpowiada z art.127 ustawy o ochronie przyrody, który to za jego złamanie przewiduje karę pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec przepadek przedmiotu służącego do popełnienia wykroczenia oraz obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego. Nie wywiązanie się z naprawienia szkody może skutkować nawiązką w wysokości 10 tyś. złotych.
Kodeks wykroczeń w swych przepisach mówi:
Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.
Art. 163. Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Apelujemy o przestrzeganie przepisów prawnych, których respektowanie uchroni od odpowiedzialności karnej kierujących.