Aktualności

Czad – nie lekceważ zagrożenia

Data publikacji 06.01.2025

W czasie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla – zwanym potocznie czadem. Apelujemy o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad to „cichy zabójca”, ponieważ jest niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Nawet niewielka jego dawka może okazać się śmiertelna.

Tlenek węgla tzw. czad to silnie toksyczny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Na jego niebezpieczne działanie najbardziej narażone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania wówczas powstaje czad - cichy zabójca.

Czad jest gazem, który blokuje dostęp tlenu do organizmu - zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bezpiecznym miejscem. Przede wszystkim warto zainstalować w czujkę tlenku węgla. Podstawową jej funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Dodatkowo pamiętajmy, aby:

  • uchylić okno w mieszkaniu, podczas korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia;
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby;
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
  • często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien;
  • nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem - w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

 

 

Powrót na górę strony