Bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych
Praca w rolnictwie to ciężkie i często niebezpieczne zajęcia. Najwięcej czasu na prace rolne dzieci poświęcają latem i jesienią. Dla wielu z nich prace wykonywane w gospodarstwie są stałym obowiązkiem. Aby zapobiegać wypadkom, apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania prac polowych. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do nieszczęścia. Niestety ofiarami wypadków na wsi są także dzieci.
Pamiętajmy: rodzice nie mogą angażować dzieci do prac, które je nadmiernie obciążają i stwarzają zagrożenia dla rozwoju, zdrowia i życia dziecka, min:
• prac, które narażają dzieci na nadużycia fizyczne lub psychologiczne;
• prac pod ziemią, pod wodą, na niebezpiecznych wysokościach lub zamkniętych przestrzeniach;
• prac z niebezpiecznymi maszynami, urządzeniami i narzędziami lub prac wiążących się z ręcznym przenoszeniem lub transportem ciężkich ładunków;
• prac w niezdrowym środowisku, które może na przykład narażać dzieci na niebezpieczne substancje, czynniki lub procesy albo temperatury, poziomy hałasu lub wibracje szkodliwe dla ich zdrowia;
• prac w szczególnie trudnych warunkach, zbyt długi czas pracy lub zajęcia wykonywane nocą, a także w pomieszczeniach ograniczających jego przestrzeń.
Podwórze gospodarstwa rolnego to nie tylko codzienne miejsce pracy rolnika. Tu koncentrują się często zabawy dzieci i życie rodzinne. W trakcie zabawy często dochodzi do upadków z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.
Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, czy pyłopochodne choroby układu oddechowego.