„Dęby Pamięci” ku czci porucznika Stanisława Wielińskiego oraz aspiranta Józefa Malmura
Wczoraj w Zespole Szkół Placówek Oświatowych w Skroniowie odbyła się uroczystość zasadzenia „Dębów Pamięci” oraz odsłonięcia tablic upamiętniających porucznika Stanisława Wielińskiego oraz aspiranta Józefa Malmura. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Piotr Piłatowski wraz z pierwszym zastępcą podinsp. Grzegorzem Lotko.
Wczoraj w Zespole Szkół Placówek Oświatowych w Skroniowie odbyła się uroczystość upamiętnienia porucznika Stanisława Wielińskiego oraz aspiranta Józefa Malmura, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Piotr Piłatowski wraz z pierwszym zastępcą podinsp. Grzegorzem Lotko. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skroniowie, po czym dalsze obchody odbyły się w miejscowej szkole. Powitaniem gości rozpoczęła uroczystość dyrektor Zespołu Szkół Placówek Oświatowych w Skroniowie, po którym w krótkich przemówieniach przypomniane zostały wydarzenia 1940 roku. Następnie uczniowie miejscowej szkoły w formie akademii przypomnieli o poległym poruczniku Stanisławie Wielińskim oraz aspirancie Józefie Malmurze. W dalszej części uroczystości nastąpiło zasadzenie „Dębów Pamięci” oraz odsłonięcie tablic upamiętniających.
Porucznik Stanisław Wieliński urodził się w 1913 roku w Skroniowie. W 1939 roku został zmobilizowany do 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, z którym walczył we wrześniu 1939 roku. Do niewoli sowieckiej dostał się po 17 września 1939 roku i został osadzony w obozie NKWD w Kozielsku, skąd w kwietniu 1940 roku został wywieziony do Katynia, gdzie został zamordowany strzałem w tył głowy.
Aspirant Józef Malmur urodził się w 1906 roku w Skroniowie. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął od 16 maja 1930 roku, którą przez wiele lat pełnił na terenie powiatu krzemienieckiego. Był jeńcem obozu w Ostaszowie, został osadzony w byłym klasztorze na wyspie Stołbnyj, na jeziorze Selinger. W 1940 roku został zamordowany strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a jego szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
Program edukacyjny “Katyń… ocalić od zapomnienia” ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie niemal 22 tysięcy Dębów Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która została zamordowana w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni lub Twerze. JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Program edukacyjny “Katyń… ocalić od zapomnienia” jest przede wszystkim nauką wrażliwości na to, co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości – MIŁOŚCI DO OJCZYZNY mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem.”
Źródło: BS
Źródło: KPP w Jędrzejowie