Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

161 rocznica Bitwy pod Małogoszczem

Data publikacji 29.02.2024

24 lutego obchodzona była 161 rocznica Bitwy pod Małogoszczem, jednej z najkrwawszych bitw Powstania Styczniowego. Z tej okazji, w miniony weekend w Małogoszczu odbyły się liczne uroczystości, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Piotr Piłatowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Małogoszczu nadkom. Michał Barczyński.

Bitwa pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku jest jedną z najkrwawszych bitw Powstania Styczniowego stoczona pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi. W miejscowości tej połączyły się partie Antoniego Jeziorańskiego i Mariana Langiewicza, który objął dowództwo nad całością sił – łącznie 2600 powstańców. Langiewicz posiadał doświadczenie wojskowe nabyte we Włoszech, wyróżniał się także śmiałością w działaniu. Dzięki temu, mimo tygodniowego śledzenia jego oddziału przez Rosjan, nie udało się go otoczyć przed połączeniem z partią Jeziorańskiego. Siły rosyjskie, które ostatecznie osaczyły powstańców liczyły 2000 żołnierzy i cztery działa, podzielone na trzy pododdziały dowodzone przez mjr. Gołubowa, płk. Czengierego i ppłk. Dobrowolskiego. Ostatni z nich był Polakiem, absolwentem Akademii Sztabu Generalnego w Petersburgu, w 1857 r. należał do kółka założonego przez Zygmunta Sierakowskiego; postać ta stała się pierwowzorem brutalnego rotmistrza Dobrowolskiego z filmu Juliusza Machulskiego Szwadron.

Bitwa trwała pięć godzin, rosyjscy dowódcy atakowali jeden po drugim, nie koordynując swoich działań, co pozwoliło Langiewiczowi odeprzeć wszystkie ataki. Ostatecznie wyprowadził on poprzez nieszczelny pierścień okrążenia dwa tysiące powstańców, utraciwszy jedynie tabor. Za powstańcami wyruszył pościg, który próbował po raz kolejny nieskutecznie ich osaczyć, tym razem w okolicach Pieskowej Skały. Ostatecznie Rosjanie z obawy przed zbytnim osłabieniem pozostawionych garnizonów zawrócili. Partia Langiewicza stanęła w Goszczy, przy granicy z Galicją, gdzie mogła odpocząć, przekazać wiadomości o swoich sukcesach i otrzymać posiłki z sąsiedniego zaboru. Obie strony poniosły w tej bitwie ciężkie straty, obie również ogłosiły swoje zwycięstwo.

W tym roku Małogoszcz obchodził 161 rocznicę bitwy. Na pamiątkę obchodów Bitwy pod Małogoszczem, w miniony weekend w Małogoszczu odbyły się liczne uroczystości, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Piotr Piłatowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Małogoszczu nadkom. Michał Barczyński.

 

Źródło: Muzeum Historii Polski
 

  • Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Piotr Piłatowski wraz z Komendantem Komisariatu Policji w Małogoszczu nadkom. Michałem Barczyńskim
Powrót na górę strony